
piątek, 4 marca 2011
Warsztaty Nowe Przestrzenie Ruchu z Małgorzatą Haduch
Warsztaty Nowe Przestrzenie Ruchu z Małgorzatą Haduch: 02.04 - 03.04.2011
CENTRUM INICJATYW ARTYSTYCZNYCH
ul. Sienkiewicza 8a
50-335 Wrocław
Marta Stawińska
specjalista ds. administracji i promocji
telefon: +48 666 533 665
e-mail: cia@cia.wroclaw.pl
Adam Kamiński - 713593551, 505 702 975

* Projekty współfinansowane przez Instytut Adama Mickiewicza – program Kultura Polska na Świecie
Warsztaty Nowe Przestrzenie Ruchu - Małgorzata Haduch
Warsztaty Nowe Przestrzenie Ruchu - lying low& Passing through
“Przechodząc przez..”(Passing Through) oraz “Technika Latania Nisko” (Flying Low) są to techniki tańca i improwizacji wymyślone przez znakomitego choreografa Davida Zambrano, który dla nowego pokolenia tancerzy jest ikoną i silnym punktem odniesienia w twórczosci. Jego filozofia ruchu wpływa nie tylko na język sceniczny, lecz także na postawę życiową oraz refleksję nad jednostką we współczesnym świecie. Podstawy ruchu Zambrano to praktyka “giętkości” nie tylko ciała ale i umysłu oraz umiejętności przystosowania się w każdej sytuacji i wykorzystanie doświadczenia życiowego w każdym momencie. Spontanicznie.
Flying Low- technika “Latania Nisko” – to proces poszukiwania spirali, w ciele i w przestrzeni, jako podstawowa zasada tej techniki. Wykorzystuje intensywną pracę “wchodzenia i wychodzenia z ziemi”, studiując związek tancerza z podłogą skupiając się na pracy i sile stóp; poza tym Flying Low wykorzystuje elementy takie jak: traktowanie ciała i przestrzeni jako nierozerwalnej całości, świadome zbieranie i wysyłanie energii, używanie głosu do komenderowania swojego ciała i energii. Jest to praktyka, która dąży do integracji stanu fizycznego, emocjonalnego i duchowego w jednej technice ruchu. Szybkość, ryzyko i radość. Flying Low jest zasadniczym i niezbędnym treningiem do praktyki improwizacji zwanej Passing Through.
Passing Through - “Przechodząc przez...”- kompozycja i improwizacja - skupia się na otwieraniu zmysłów, słuchaniu przestrzeni, czystej fizyczności; slowa-klucze to przemierzanie przestrzeni, podążanie myśli, trajektoria, kohesja/ekspansja, niewidzialne siły oraz doświadczenie życiowe manifestujące się w ciele w każdym momencie. Najważniejszą rolę odgrywa praca w ensemble, grupowa kompozycja i muzykalność. BLOK1 wprowadza takie elementy jak: ruch wertykalny w spirali, “zapętlanie”, prowadzenie i podążanie, początek i koniec ruchu, pauzy. W BLOKu 2 trening poszerza się o: dotyk, zapętlanie z użyciem wszystkich części ciała, rozdział “pod, nad i wokół”, długie sesje Passing Through oraz inne elementy w zależności od różnorodności grupy i jej dynamiki.
Warsztaty Nowe Przestrzenie Ruchu z Aleksandrą Capigą - Łochowicz
Warsztaty Nowe Przestrzenie Ruchu z Aleksandrą Capigą - Łochowicz:
ZAPISY:
Kamela
kamelaza@gmail.com
telefon: 880 015 003
KOSZT:
65 złotych
ORGANIZACJA:
Adam Kamiński
Kamela Magdalena Zamorska
Zapraszamy do Centrum Sztuki Impart
ul.Mazowiecka 17 Wrocław
13.03.2011
godz: 10.00 - 15.00

Od 2000 roku zgłębia tajniki tańca butoh, którego najpierw uczyła się w Polsce, począwszy od warsztatów prowadzonych Atsushiego Takenouchiego, poprzez prawie roczną praktykę u Joan Laage, a następnie w Japonii podczas indywidualnych studiów pod okiem tancerza i profesora psychologii Toshiharu Kasaia (Itto Mority).
Przez ostatnie trzy lata prowadziła reagularne autorskie warsztaty improwizacji i tańca butoh oraz warsztaty tańca kreatywnego dla dzieci zdrowych i niepełnosprawnych w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha w Krakowie, gdzie również koordynowała działalność edukacyjną, organizowała także koncerty, spektakle tańca butoh i tańca współczesnego.
Aleksandra Capiga-Łochowicz wielokrotnie gościła z warsztatami i wykładami o butoh w różnych miastach Polski (m.in. III Międzynarodowy Festiwal Antropologii Tańca, Festiwal Muzyka i Świat, Gdański Archipelag Kultury & Uniwersytet Gdański (Oblicza butoh. Bunt ciała—-taniec—terapia), projekt Teatr Wielu Kultur Muzeum Śląskie, wrocławski Teatr Arka), występowała m.in.na scenach Muzeum manggha, Starej Stolarni Muzeum Śląskiego, czy gdańskiego Klubu Winda. Jest także autorką pierwszej książki o butoh napisanej w języku polskim Bunt ciała. Butoh
Hijikaty.
Warsztaty Nowe Przestrzenie Ruchu z Aleksandrą Capigą - Łochowicz

Idea warsztatów:
Myśl o ruchu jest ruchem. Każda forma ruchu jest tańcem.
Ideą warsztatów jest praca w głębokim kontakcie z własnym ciałem i emocjami. Poprzez rozgrzewkę i relaksację przygotowujemy się do twórczych poszukiwań zakresów ruchu, napięć umiejscowionych w ciele i sposobów ich rozładowywania, emocji i tematów, które chcemy zgłębić i wyrazić ruchem. Praca z ciałem przy założeniu, że wszystko jest ruchem, pozwala dostrzec i docenić ruchy minimalne (np. drżenia, czy tiki ) jako indywidualną wartość. Podejście, w którym główną zasadą jest brak norm poprawności ruchu, a więc brak okazji do popełnienia błędu w ruchu, daje poczucie bezpieczeństwa, które z kolei pozwala na zaakceptowanie i eksplorowanie własnych możliwości ruchowych. Natomiast eksperymentowanie z nowymi formami ruchu poszerza świadomość ciała, dając większe poczucie swobody i możliwości adaptacji w zmieniającym się świecie.
Warsztaty są przestrzenią wyładowań twórczych, w której sam proces jest cenniejszy niż efekt twórczy, dają pole do samopoznania i wskazują sposoby na poszukiwanie własnego unikalnego tańca.